O tym czy uzyskanie wizy jest łatwe czy trudne można długo dyskutować. Z pewnością Pakistan ma jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów wizowych (więcej o tym, jak wyrobić wizę znajdziesz tutaj), dlatego przeczytaj uważnie ten wpis, bo jeśli napotkasz jakieś problemy ze strony ambasady, to będą one związane z zaproszeniem. Dokumenty składające się na aplikację wizową są w większości standardowe. Nie rzadko składamy podobne zestawy kwitów ubiegając się o wizę do innych krajów. Jedyne co może rodzić pytania to kwestia zaproszenia (Letter of Invitation, LOI). O tym jak i od kogo zaproszenie uzyskać, a także w jakiej formie je zaprezentować będzie właśnie ten tekst.
Zaproszenie wizowe może zostać wystawione albo przez posiadającą odpowiednie rządowe zezwolenie agencję turystyczną albo przez osobę prywatną. W tej drugiej opcji musi przyjąć formę tzw. e-stamp paper.
Jak uzyskać zaproszenie wizowe?
Zaproszenie można zdobyć na dwa sposoby:
-
Odpłatnie – w tym wariancie wykupujemy pakiet turystyczny w agencji turystycznej, która ma wszystkie potrzebne rządowe zezwolenia i akredytacje. Tyle mówi teoria, bo praktyka na szczęście pozwala pewnych niedogodności uniknąć. Koszt „gołego” LOI to mniej więcej od 50 EUR do 100 EUR. Gdybym korzystał z tej opcji, zrobiłbym to przez Caravanistan.com, gdzie zaproszenie kosztuje 55 EUR. Podobno można próbować załatwić LOI przez Snowland Treks&Tours, a na pewno za 85 AUD (dolary australijskie) można zaproszenie otrzymać za pośrednictwem Karakoram Bikers.
-
Bezpłatnie – wybór tej opcji oczywiście polecam, bo bez sensu płacić za coś co można mieć za darmo. Warto przynajmniej spróbować. W moim przypadku już pierwszy „strzał” był celny, Pakistańczyk nie robił żadnego problemu z przesłaniem zaproszenia i nie chciał za przysługę pieniędzy. Trzeba bowiem wiedzieć jedno: wystawienie zaproszenia obywatela Pakistanu nic nie kosztuje. Osób, które można zapytać o list zapraszający najprościej szukać na Couchsurfing.com oraz poprzez grupy na Facebooku.
Czego dokładnie wymaga ambasada?
Pakistańczycy kochają pieczątki! Na stronie Ambasady znajduje się informacja, że zaproszenie powinno być zaprezentowane w oryginale oraz wcześniej zarejestrowane w Pakistanie. Dlatego jest bardzo istotne, żeby dokument wystawiony przez osobę prywatną został Wam dostarczony w formie tzw. e-stamp paper (notary attested document). Zaproszenie powinno być odręcznie podpisane i zawierać podstawowe dane osoby zapraszającej, takie jak:
- adres,
- numer telefonu oraz adres email,
- numer i skan dowodu tożsamości (tzw. NIC – National Identity Card),
Językami urzędowymi w Pakistanie są urdu oraz angielski i w jednym z tych języków należy przedstawić LOI. Oczywiście, osoba gotowa nas zaprosić może zasugerować opracowanie takiego zaproszenia, które ona potem atestuje i odeśle ze skanem NIC. Przygotowując list unikajmy zwrotów nadto formalnych – ma to być bardziej Pakistani English niż British English.
I to wystarczy. Tak jak pisałem – ambasada nie próbuje utrudnić uzyskania wizy. Powodzenia!
Więcej na temat uzyskania wizy do Pakistanu znajdziesz w tym artykule:
Pat
08/11/2018 at 8:29 pmCzy dobrze rozumiem – jeśli mam znajomego w Pakistanie, to wystarczy, że odręcznie napisze, że mnie zaprasza na okres taki i taki, podpisze się i poda swoje dane (adres, numer telefonu, email) oraz prześle numer i skan dowodu tożsamości? Bez żadnych pieczątek? I to przejdzie? 😉 Znajomy mówi, że dowiadywał się i nie dostanie żadnego zaproszenia potwierdzonego przez ministerstwo jak to piszą na stronie ambasady, że takie chcą. mówi, że takich się w Paku nie wydaje…
Czy w tym zaproszeniu musi też być podany plan wizyty?
Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam!
TarcieChrzanu.PL
10/11/2018 at 7:06 pmTak, muszą być podpisy. Zaproszenie musi być poświadczone notarialnie, czyli w formie tzw. e-stamp paper. Do załatwienia w jeden dzień.
Jest dokładnie tak jak piszesz, wystarczą podstawowe dane + kopie dokumentów tożsamości. Szczegółowy plan wizyty nie musi być podany, we wniosku trzeba tylko wymienić miejsca, które zamierzamy odwiedzić. Powodzenia!